^ Yukarı Git
Kuba Sports & Fitness Center
Kuba Sports & Fitness Center
Kuba Sports & Fitness Center
Kuba Sports & Fitness Center
Kuba Sports & Fitness Center

 

 

 

VÜCUT GELİŞTİRME

 

      Güç çalışması kas-iskelet sisteminin kondisyon ve kuvvetini çoğaltmaya yönelik direnç artırma egsersizidir. Amaç Kas tonusunu (sertlik) ve dayanıklılığını geliştirmektir. "Güç çalışması" ile eş anlamlı olarak "ağırlık çalışması" veya "direnç çalışması" gibi terimlerde kullanılabilir. Genelde eş anlam taşırlar ve aynı amaca yöneliktirler. Fizyolojik olarak güç çalışması net olarak kas boyunu ve kas sertliğini artırır. Kas gücünün ve boyunun artması demek kemiklerin, tendonların ve ligamentlerin komple gücünün artması anlamındadır. Güç çalışması fizyolojik performansın dışında, kendine güven, itimat ve değer verme duygusunu oluşturur.

         

Fiziksel görünüm ve performansı geliştirir:

Güç çalışmasının en önemli sonucu fiziksel performansın artmasıdır. Kaslar enerjiyi tamamı tamamına kullanabilirler. Tüm motor fonksiyonları en verimli şekilde çalışır. Yani kaslar toplayabilecekleri en yüksek enerji miktarını depolayabilirler. Güç çalışması kasın boyunu, gücünü ve dayanma kapasitesini arttırır. Antrenmanlarımızda olduğu kadar iş ve günlük yaşantımızın da daha verimli olmasını sağlar. İyi bir güç çalışmasının diğer önemli bir etkisi baştan başa vücut görüntümüzü değiştirmesidir. Bu da kişinin kendine güveni, kendine saygısını arttırır. Sakatlanma risklerinin önüne güç çalışılması ile geçilebilir. Kas guruplarının dengeli olarak güçlenmesi teknik hareketlerde vücut dengesinin de tam olarak sağlanmasına katkıda bulunur. Şişman biri ile güç çalışması yapmış adaleleri dengeli birinin koşması, top oynaması, zıplaması sırasındaki denge durumu çok farklıdır. Kas gurupları az enerji ile çok iş yapabildiklerinden atık maddelerin vücuttan atılması da o denli çabuk olur. Bu da antrenman ve müsabaka da yorgunluk kramplarının önüne geçen en önemli etkendir.

 

VÜCUT GELİŞTİRME SPORUNUN FAYDALARI

 

         Bilimsel yapıldığı taktirde vücut geliştirme sporunun insan vücuduna olan faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Kasları mükemmel seviyede çalıştırarak kuvvetlendirir; geliştirir; yeniler ve vücuda güzel bir estetik kazandırır. Kalp-kan dolaşım sistemini optimum seviyede düzenler. Kalbin çok daha sağlıklı şekilde çalışmasına yardımcı olur, bu sayede kalp hastalıklarını önler. Örneğin; Kolesterol oranını %5 ile %10 arasında azalttığı dolayısıyla iyi kolesterol (HDL) oranını yükselttiği kanıtlanmıştır.

Vücudun toplam dayanıklılık kapasitesini arttırır ve yüksek bir kondisyon eğrisi kazandırır. Örneğin, insan gücünü %150 ile %250 arasında arttırdığı tespit edilmiştir. Göğüs kafesinin genişlemesini sağlar ve bu sayede vücudun solunum kapasitesini yükseltir.

 

 1. Vücut hakimiyetini, denge ve konsantrasyonunu arttırır.
 2. Gelişme çağında boy uzamasına yardımcı olur. İleri yaşlarda meydana gelen kas erimesini ve bir takım eklem rahatsızlıklarını önler.
 3. Metabolizmanın atletik yapılaşmasına yardımcı olur ve vücudun selülit ve kilo verme problemlerini yok ederek estetik açıdan kalıcı avantajlar sağlar.
 4. Sakatlıklar süresince küçülen ve güçsüzleşen vücudun bir çok bölgesinin kuvvetlenmesine ve eski sağlığını kazanmasına yardımcı olur.
 5. Duruş bozukluklarını ve organizmaya olan negatif etkilerini gideren en uygun spordur.
 6. Kondisyon ve ağırlık çalışmalarının en önemli bölümünü meydana getirir ve bütün spor branşlarının temeli kabul edilir.
 7. Kötü alışkanlıklardan koruyan ve kurtulmayı sağlayan buna karşın metabolizmanın verimliliğini arttıran özel bir spor branşıdır.
 8. Disiplin, hırs, kendine güven, sabır, azim, ruh ve beden hakimiyeti gibi üstün özellikler kazandırır.

 

Vücut geliştirme sporunun, bilimsel yapıldığı taktirde şu hastalıkları önlediği tıp otoriteleri tarafından kabul edilmiştir.

 

 1. Stres, psikolojik, zihinsel ve ruhsal bozukluklar
 2. Kısmi iktidarsızlık
 3. Kanser ve şeker hastalıkları
 4. Eklem iltihabı
 5. Osteoporoz - kemik erimesi
 6. Kan dolaşım sistemi ve kalp rahatsızlıkları
 7. Kas ve organ zayıflıkları
 8. Duruş ve görüntü bozuklukları